Öğretmenler Yeniden Açıl…

Home » Öğretmenler Yeniden Açıl…

 

ÖĞRETMENLER YENİDEN AÇILMANIN ZOR, AMA KEYİFLİ OLDUĞUNU SÖYLÜYOR.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Yeni normalin dünya genelinde neye benzediğini anlamak için, küresel haber raporlarını okuduk ve ardından sosyal medyadan okula geri dönen öğretmenlere ulaştık. Çok sayıda cevap aldık: 50’den fazla ülkeden 600’den fazla öğretmen sohbete katıldı ve birçoğu okullarının yeniden açılış politikalarını ayrıntılı olarak anlattı. Dünya genelindeki eğitimcilerden aldığımız cevapların özetini haberimizde bulabilirsiniz.
Birkaç eğitimci bize yeni salgınlardan endişe duyduklarını söylese de, öğretmenlerin açık bir çoğunluğu okula geri dönmekten mutlu olduklarını bildirdi, okula dönen öğrenciler de öyle.
Hollanda’da bir ilkokul lideri olan Laura Landers, “tüm yeni kurallara ve kısıtlamalara rağmen öğrencilerin, okul servislerinden gülümsemelerle indiğini, arkadaşlarını ve öğretmenlerini görmekten çok mutlu olduklarını” söyledi. “Okula dönüş, onlara sadece normallik ve rutin bir his vermekle kalmadı, aynı zamanda birbirlerine güç vermelerini sağladı.” dedi.

WhatsApp Image 2020 09 02 at 23.31.47
WhatsApp Image 2020 09 02 at 23.32.17

Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde, yeni kurallar ve kısıtlamalarla da olsa açık hava dersleri devam ediyor. Yapılan röportojlarda Almanya’dan Yeni Zelanda’ya, Kanada’ya ve Hollanda’ya kadar bir çok ülkede, açık hava derslerinin okul gününün ayrılmaz bir parçası olmaya devam ettiğini gördük. Danimarka’da öğretmenler, mümkün olduğunca sınıfları dışarıya taşımaya vurgu yaptılar. Öğretmenler ve ebeveynler özellikle çocukların dışarıda oyun oynama alışkanlığını kaybetmesinden endişe duyuyorlar.
Her ne kadar yüz yüze eğitim başlasa da uzaktan eğitim her zaman ihtiyaç olacak. Hollanda’da, ilkokul öğretmeni Erin Comaskey, “okullar tekrar açıldığında ailelerin yaklaşık yüzde 50’si kampüse dönmek yerine uzaktan eğitime devam etmeyi seçti” diye yazdı. Flipped clasroom (ters çevrilmiş sınıflar) ve harmanlanmış yaklaşımlar, dünya çapında yeni ve dayanıklı modeller olarak ortaya çıkıyor.

Çeviri: Ömer Faruk Karaman Boğazhisar Okul Müdür Yardımcısı
Kaynak: https://www.edutopia.org/article/teachers-around-world-tell-us-reopening-tough-joyful adresinden kısaltılarak alınmıştır.