Boğazhisar Eğitim Kurumları’nda Okul Öncesi Eğitim

Home » Haberler » Boğazhisar Eğitim Kurumları’nda Okul Öncesi Eğitim

36 ayını tamamlamış olan çocukları kabul edebildiğimiz anaokulumuzda 2 tane 4 yaş sınıfımız, 2 tane 5 yaş sınıfımız bulunmaktadır. Anaokulumuzda tam zamanlı eğitim uygulanmaktadır.

Okul öncesi eğitim programının vazgeçilmez bir parçası olan problem çözme, iletişim, akıl yürütme, ilişkilendirme, karar verme, sorumluluk alma ve yerine getirme, yaratıcılık ve diğer pek çok becerinin programdaki kazanımlar doğrultusunda hazırlanan öğrenme ortamları ile, oyun merkezli etkinliklerle ve çocuğun aktif katılımı ile doğal yoldan kazanılması amaçlanmaktadır.

Okula 08.00’den itibaren gelmeye başlarız. Kendi dolaplarımıza montlarımızı asıp, sınıf ayakkabılarımızı giyip sınıflarımıza geçeriz. İlk ders zili çalana kadar arkadaşlarımızla sohbet edip oyunlar oynarız, bazen de resimler çizeriz.

İlk dersimiz 08.30’da Türkçe Dil Etkinliği ile başlar. Anadil etkinliğimizde bazen öğretmenimizin okuduğu hikâyeyi dinleriz, bazen kendi hikâyelerimizi anlatırız, şiir, tekerleme, parmak oyunları öğrenip, söyleriz. Yeni kelimeler öğreniriz, kendimizi ifade etme becerilerimiz gelişir.

Saat 09.00’da anaokulumuzun yemekhanesinde kahvaltımızı yaparız. Kahvaltımız 09.20’de biter. Ellerimizi yıkayıp, sınıflarımıza geçeriz.

İkinci dersimiz Okuma-Yazmaya Hazırlık Çalışmalarıdır. Bu çalışmalar ile el-göz koordinasyonu, şekil-zemin ayrımı, mekânda konum, dikkat bellek çalışmaları, problem çözme becerilerimiz gelişir ve ilköğretime hazırlanırız.

Üçüncü ve dördüncü derslerimiz branş saatlerimizdir. 6 ayrı branş dersimiz vardır. Bu branşların özel derslikleri ve öğretmenleriyle eğitim yaparız. Bunlar İngilizce, Zekâ Atölyesi, Hayal Tasarım Atölyesi, Görsel Sanatlar, Müzik ve Beden Eğitimidir.

Üçüncü ve dördüncü derslerimiz branş saatlerimizdir. 6 ayrı branş dersimiz vardır. Bu branşların özel derslikleri ve öğretmenleriyle eğitim yaparız. Bunlar İngilizce, Zekâ Atölyesi, Hayal Tasarım Atölyesi, Görsel Sanatlar, Müzik ve Beden Eğitimidir.

11.40’ta öğle yemeğimiz başlar. Okulumuzun yemekhanesinde pişirilen yemekler anasınıfı yemekhanemizde servis edilir.

12.30’da beşinci dersimiz başlar. Bu derste bazı günler Matematik bazı günler Fen-Doğa Çalışmaları yaparız. Matematikte renk-sayı-şekil kavramları ile birlikte eşleme-gruplama-sınıflandırma becerilerini yakından uzağa, 3 boyuttan tek boyuta ilkesiyle öğreniriz.

Fen-Doğa Etkinliklerinde deneyler, araçları tanıma ve kullanma, keşifler, icatlar, mutfak çalışmaları, doğa gezileri ve yürüyüşleri, belgesel izleme vb. etkinlikleri yaparız. Bu çalışmalar bizi gözlem yapmaya, araştırma, inceleme ve keşfetmeye yönelten etkinliklerdir.

Altıncı dersimizde Sanat Çalışmaları yaparız. Bunlar boyama, yuvarlama, katlama, kesme, yapıştırma, yoğurma, kolaj, artık malzemelerle yapılan etkinliklerimizdir. Bu çalışmalarla küçük kas becerilerimiz ve el-göz koordinasyonumuz gelişir.

Yedinci dersimiz Serbest Zamandır. Sınıfımızda bulunan evcilik, fen ve matematik, sanat, kitap, blok, müzik, kukla, eğitici oyuncak gibi eğitici köşelerden istediğimizde oynarız.

Sekizinci dersimiz günün değerlendirmesi, ikindi kahvaltısı ve hazırlanma ile geçer. 15.20’de çıkış zilimiz çalar arkadaşlarımıza ve öğretmenlerimize veda edip hosteslerimiz ile birlikte servislerimize gideriz.

Yayınlanan